وبلاگ

چرا دریا شور است؟

چرا اب دریا شور است

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4907″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_shadow” parallax_scroll=”no”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text text_larger=”no”]

چرا دریا شور است؟

هرکسی که طعم آب دریا را چشیده باشد، می‌داند که نمک فوق‌العاده‌ای دارد – در واقع میانگین نمک آن حدود 3.5 درصد است.علت این شوری آب دریا میتواند بخشی از نمک موجود در دریا از آتشفشان های زیردریایی  باشد، اما بیشتر آن از خشکی می آید. آب باران مواد معدنی را در خود حل می کند و نمک هایی را از سنگ های خشکی آزاد می کند که سپس توسط رودخانه ها به دریا منتقل می شود. همانطور که خورشید دریا را گرم می کند، آب تبخیر می شود، اما نمک باقی می ماند و دریا را شورتر می کند.

قیمت نمک دریایی فله ای

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

علت شوری آب دریا

منطقه ای از زمین پوشیده از نمک طبیعی نمک دریا یا شوری اقیانوس ها عمدتاً در اثر شستشوی یون های معدنی از خشکی به آب توسط باران ایجاد می شود. دی اکسید کربن موجود در هوا در آب باران حل می شود و آن را کمی اسیدی می کند. وقتی باران می‌بارد، سنگ‌ها را هوا می‌گیرد و نمک‌های معدنی آزاد می‌کند که به یون‌ها جدا می‌شوند. این یون ها با آب روان حمل می شوند و در نهایت به اقیانوس می رسند.

سدیم و کلرید، مواد تشکیل دهنده اصلی نوع نمک مورد استفاده در پخت و پز، بیش از 90 درصد از تمام یون های موجود در آب دریا را تشکیل می دهند. حدود 3.5 درصد وزن آب دریا از نمک های محلول حاصل می شود. برخی از یون های معدنی توسط حیوانات و گیاهان دریایی استفاده می شود و آنها را از آب خارج می کند. مواد معدنی باقیمانده در طول میلیون‌ها سال غلظت پیدا کرده‌اند. آتشفشان های زیر آب و دریچه های هیدروترمال در بستر دریا نیز می توانند نمک ها را در اقیانوس آزاد کنند. توده‌های جدا شده از آب می‌توانند از طریق تبخیر به شوری اضافی یا هیپر نمکی تبدیل شوند. دریای مرده نمونه ای از این موارد است. نمک زیاد آن چگالی آب را افزایش می دهد، به همین دلیل است که مردم راحت تر از اقیانوس در دریای مرده شناور می شوند.

شوری دریا در تمام نقاط جهان یکسان نیست. در نزدیکی خط استوا، جایی که دما بالاتر است، تبخیر بیشتری صورت می گیرد و بنابراین غلظت نمک آب دریا بیشتر است. در نزدیکی قطب ها، ذوب شدن یخ و باران شدید، آب دریا را رقیق می کند و شوری آن را کاهش می دهد.تخمین زده می‌شود که سالانه ۴ میلیارد تن نمک وارد دریا می‌شود، اما اقیانوس‌ها شورتر نمی‌شوند، زیرا هر سال مقدار مشابهی نمک در کف اقیانوس رسوب می‌کند، بنابراین سطح نمک نسبتاً متعادل است.

قیمت نمک خوراکی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.