مقالات, وبلاگ

ید درمانی چیست؟

ید درمانی چیست؟
ید درمانی چیست؟

ید درمانی چیست؟

ید درمانی برای چه مواردی استفاده می شود؟ ید درمانی برای درمان پرکاری تیروئید و سرطان تیروئید استفاده می شود. پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید شما هورمون های تیروئید اضافی تولید کند. ید رادیویی با از بین بردن سلول های تیروئید پرکار یا با کوچک کردن غده تیروئید بزرگ شده، این بیماری را درمان می کند. ید عنصری است که به مقدار کم در بدن شما یافت می شود. بدن شما برای ساخت هورمون های تیروئیدی که رشد، متابولیسم و سایر عملکردهای مهم شما را تنظیم می کند، به ید نیاز دارد. …

فروش عمده نمک دریایی ارومیه

درمان با ید رادیواکتیو

درمان با ید رادیواکتیو یک نوع درمان رادیوتراپی داخلی برای سرطان تیروئید است. همچنین می تواند به تشخیص و درمان برخی سرطان ها و شرایط دیگر کمک کند. ید رادیواکتیو نوعی ید است که رادیواکتیو است – ید 131 (I-131). به آن رادیو ید نیز می گویند. شما معمولاً ید رادیواکتیو را به صورت کپسول یا نوشیدنی مصرف می کنید.

اقدامات قبل از  ید درمانی

ممکن است پزشک از شما بخواهد که قبل از درمان با ید رادیواکتیو، رژیم غذایی کم ید داشته باشید. همچنین ممکن است از شما بخواهند که داروهای هورمون تیروئید یا سایر داروها را برای مدتی تغییر دهید. قبل از درمان اسکن می کنید. این به این دلیل است که پزشک شما تصویر واضحی از تیروئید شما داشته باشد. این ممکن است در روز درمان شما یا چند روز یا چند هفته قبل از آن باشد.

 آماده شدن برای درمان با ید رادیواکتیو

چگونه ید رادیواکتیو برای سرطان تیروئید کار می کند؟

ید رادیواکتیو یک نوع درمان موثر برای سرطان غده تیروئید است. نمودار موقعیت غده تیروئید را نشان می دهد این به این دلیل است که ید رادیواکتیو از نوشیدنی یا کپسول به بدن شما جذب می شود و توسط سلول های سرطانی تیروئید جذب می شود، حتی اگر به سایر قسمت های بدن سرایت کرده باشند. سپس پرتوها سلول های سرطانی را از بین می برند. این به عنوان رادیوتراپی هدفمند شناخته می شود زیرا درمان مستقیماً به سرطان می رود و تأثیر بسیار کمی بر سلول های سالم بدن دارد.

خرید نمک شیلات  اصل

در طول درمان با ید رادیواکتیو

درمان MIBG

ید رادیواکتیو را می توان به یک ماده شیمیایی به نام MIBG – متا-یدو-بنزیل-گوانیدین متصل کرد. MIBG توسط برخی از انواع سرطان جذب می شود، از جمله: یک تومور نادر دوران کودکی به نام نوروبلاستوما تومورهای عصبی غدد درون ریز (NETs)، از جمله فئوکروموسیتوم ید رادیواکتیو متصل به MIBG می تواند در اسکن برای تشخیص این تومورها استفاده شود. همچنین برای درمان این نوع تومورها استفاده می شود.

نوع سرطان شما

رویه های ایمنی رادیواکتیویته

درمان با ید رادیواکتیو می تواند شما را تا چند روز پس از درمان رادیواکتیو کند. هر ید رادیواکتیو که توسط سلول های سرطانی تیروئید جذب نمی شود، بدن شما را در عرق و ادرار باقی می گذارد. کارکنان در مورد روش های ایمنی در برابر تشعشع که باید رعایت کنید به شما می گویند. در طول درمان باید مایعات زیادی بنوشید. این به دفع ید از بدن شما کمک می کند. شما به طور مرتب از نظر میزان تشعشع در بدن خود بررسی خواهید شد. شما می توانید به محض اینکه به سطح ایمن برای افراد اطرافتان رسید، معمولاً پس از حدود 4 تا 7 روز به خانه بروید. در همین حال شما در یک اتاق یک نفره در بیمارستان می مانید. ممکن است هنگام بازگشت به خانه برخی از اقدامات ایمنی را برای مدتی رعایت کنید، برای مثال اگر با کودکان یا زنان باردار در تماس هستید. پزشک رادیوتراپی (انکولوژیست بالینی)، فیزیکدان یا پرستار متخصص این موارد را قبل از ترک بیمارستان به شما توضیح می دهند.

قیمت  عمده نمک صنعتی

پس از درمان با ید رادیواکتیو

  با پزشک خود در مورد زمان انجام این آزمایش صحبت کنید. معمولاً 4 هفته پس از درمان آزمایش خون می دهید

عوارض جانبی درمان با ید رادیواکتیو

می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • التهاب غدد بزاقی خشکی دهان و تغییر در طعم شما
  • گردن متورم یا حساس احساس سرخ شدن
  • احساس بیماری (تهوع) احتمال ایجاد تیروئید کم فعال وجود دارد. با پزشک خود در مورد زمان انجام این آزمایش صحبت کنید.
  • معمولاً 4 هفته پس از درمان آزمایش خون می دهید.

بعد از درمان با ید رادیواکتیو چه احساسی دارید؟

برخی از افراد ممکن است تا چند روز پس از درمان احساس سفتی یا تورم در گردن خود داشته باشند. در صورتی که در هنگام درمان با ید رادیواکتیو، هنوز قسمت بزرگی از غده تیروئید خود را داشته باشید، این امر شایع تر است. برخی افراد نیز احساس سرخ شدن می کنند. به ندرت، افراد می توانند درد در گردن خود احساس کنند

مزایا ید درمانی چیست؟

در حالی که اطمینان از مصرف کافی ید می تواند به جلوگیری از ایجاد گواتر کمک کند، ید بیش از حد ممکن است در واقع باعث ایجاد آنها شود. مقادیر بالای ید در رژیم غذایی شما ممکن است خطر التهاب تیروئید و سرطان تیروئید را افزایش دهد.

در حال حاضر، درمان با ید رادیواکتیو فقط برای درمان پرکاری تیروئید (غده تیروئید پرکار) و انواع خاصی از سرطان تیروئید استفاده می شود. همچنین برای کمک به تعیین علل ریشه‌ای پرکاری تیروئید و بررسی اینکه آیا برخی از سرطان‌های تیروئید به سایر قسمت‌های بدن سرایت کرده‌اند یا خیر، استفاده می‌شود.

چه غذاهایی حاوی ید هستند؟

ید عمدتاً در غذاهای پروتئین حیوانی و سبزیجات دریایی و به میزان کمتری در غذاهای غنی شده مانند نان، غلات و شیر یافت می شود. جلبک دریایی (نوری، کلپ، کامبو، واکامه) ماهی، صدف ماهی (کاد، کنسرو ماهی تن، صدف، میگو) نمک های خوراکی با برچسب “یددار” لبنیات (شیر، پنیر، ماست) تخم مرغ جگر گاو. مرغ

 
کاربرد نمک پودری چیست  ؟

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *