وبلاگ

نمک ودرمان بیماریهای ماهیان آکواریوم

کاربرد نمک برای ماهیان آکواریوم

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_single_image image=”4519″ img_size=”full” alignment=”center” parallax_scroll=”no”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text text_larger=”no”]

استفاده از نمک برای درمان بیماری ها در آکواریوم های آب شیرین

نمک خوراکی  یک داروی  دم دست و ارزان ومفید برای پیشگیری و درمان برخی بیماریهای  ماهیان آب شیرین است. کمک به درمان جراحات ،ایجاد لایه محافظتی برای پوست ماهی وباعث  عملکرد بهترآبشش وکاهش جذب نیتریت و در برابر برخی انگل های خارجی موثر است.  همانطور که می دانیم برخی گونه های گیاهی و ماهی ها نمک زیادی را نمی توانند تحمل کنند لذا نمک باید برای اثربخشی بیشتر با احتیاط مصرف شود.

فروش عمده نمک دریا[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

چه زمانی از نمک استفاده کنیم؟

  • برای رفع مسمومیت با نیتریت: اضافه کردن 1قاشق غذاخوری (معادل 14 گرم نمک) به ازای هر گالن آب شیرین (معادل 3.7لیترآب)برای جلوگیری از مسمومیت نیتریت ماهی شما در یک آکواریوم تازه راه اندازی شده مفید است
  • انگل ها:به طور چشمگیر بسیاری از انگل های خارجی را می توان  با استفاده از نمک کاهش داد، به طورخاص انگل کاستیا

چه زمانی از نمک اجتناب کنیم ؟

  • گیاهان زنده: اگراز گیاهان زنده در آکواریوم خود برخودار می باشید، از نمک استفاده نکنید. گیاهان حتی با دوز نسبتاً کم نمک آسیپ پذیر خواهندبود. به همین علت بهتر است ماهی های بیمار را در یک تانک بیمارستانی به جای آکواریوم معمولی خود درمان کنید.
  • گونه های ماهی های حساس به نمک: گربه ماهی به نمک حساس است. همانطور که تتراها هم نمک برایشان مضرر می باشد.

مصرف نمک در آکواریوم هایی با این گونه ها نباید بیشتر از 1 قاشق چایخوری در هر گالن آب باشد.(محلول نمک 1درصد). برخلاف تصور رایج، افزودن نمک به آکواریوم خود به طور مدام توصیه نمیگردد، مگر برای ماهیانی  که به شرایط آب شور (تا حدی شور) نیاز دارند.

نوع، مقدار و مدت نمک

 نوع نمک معمولی مناسب است. با این حال، باید بدون ید و فاقد مواد افزودنی باشد. سنگ نمک یا نمک کوشر گزینه های بسیار خوبی هستند، زیرا کلرید سدیم خالص هستند که هیچ چیز دیگری اضافه نشده است. نمک نرم کننده آب،  برای استفاده در حوضچه ها مناسب است، اما نباید حاوی اسید پروسیک یا سایر مواد افزودنی باشد.

 مقدار نمک اضافه شده به آب ،بستگی به نحوه استفاده از آن را دارد.

کاربرد حمام نمک غلیظ برای  ماهیان آکواریوم

غلظت بالای نمک در آب باعث جدا شدن انگل ها از پوست ماهی و ریشه کن شدن آن ها  می شود.

برای درمان باید پنج تا ده قاشق غذاخوری نمک را در یک سطل تمیز ریخته، سپس  یک گالن آب(معادل 3.7لیترآب) اضافه کنید، در حالی که سطل را بچرخانید تا نمک حل شود. این باعث محلول نمک 1.5 تا 3.0 درصد می شود. پس از حل شدن کامل نمک، ماهی را به مدت پنج تا 30 دقیقه در این سطل قرار دهید. ماهی را در تمام مدت غوطه وری از نزدیک مشاهده کنید. در صورت مشاهده علائم ناراحتی، فورا ماهی را به آکواریوم اصلی برگردانید. از پمپ هوای آکواریوم استفاده کنید تا در این زمان اکسیژن کافی را دریافت کند.

کاربرد حمام نمک کم غلظت برای  ماهیان آکواریوم

این نوع حمام نمک  برای درمان استرس، مسمومیت با نیتریت و برخی انگل ها مفید است. غلظت نمک برای حمام کمتر است، نیم درصد یا کمتر، (1 تا 5 قاشق چایخوری در هر گالن آب = 1تا 0.5درصدمحلول نمک) و تا سه هفته حفظ می شود.

  • برای درمان استرس حمام نمک، به ازای هر گالن آب یک قاشق چایخوری نمک ( محلول نمک 1درصد) پس از حل شدن کامل، محلول نمک را به آرامی به تانک اضافه کنید.
  •  برای جلوگیری از مسمومیت با نیتریت : سه قاشق چایخوری نمک را به ازای هر گالن آب اضافه کنید (محلول نمک 3درصد). هنگام استفاده ازاین  درمان های حمام،  25 درصد آب آکواریوم باید یک هفته پس از درمان اولیه جایگزین شود. پس از شروع درمان های حمام، دیگر نمک اضافی اضافه نکنید.

نمک جاده

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.