مقالات

هیپوناترمی و راههای درمان آن چیست؟

هیپوناترمی و راههای درمان
هیپوناترمی

هیپوناترمی چیست؟

از دست دادن نمک (هیپوناترمی) بدن نمک را از طریق ادرار، تعریق، استفراغ و اسهال از دست می دهد. اگر نمک بیش از حد از دست برود، سطح مایعات در خون کاهش می یابد. هیپوناترمی وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که سدیم خون شما کمتر از محدوده طبیعی 135-145 mEq/L باشد. در موارد شدید، سطوح پایین سدیم در بدن می تواند منجر به گرفتگی عضلات، حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه شود. در نهایت، کمبود نمک می تواند منجر به شوک، کما و مرگ شود. از دست دادن شدید نمک بسیار بعید است زیرا رژیم غذایی ما حاوی نمک بیش از مقدار کافی است. تنها زمانی که احتمال دارد این اتفاق بیفتد زمانی است که فردی به گاستروانتریت حاد (باعث استفراغ و اسهال)، تعریق شدید یا مسمومیت با آب (در اثر نوشیدن آب زیاد) مبتلا باشد.

علائم هشدار دهنده هیپوناترمی چیست؟

علائم و نشانه های هیپوناترمی ممکن است شامل موارد زیر باشد: تهوع و استفراغ. سردرد. گیجی. از دست دادن انرژی، خواب آلودگی و خستگی. بی قراری و تحریک پذیری. ضعف عضلانی، اسپاسم یا گرفتگی عضلات. تشنج. کما

آیا نوشیدن آب زیاد باعث هیپوناترمی می شود؟

مسمومیت با آب پدیده نادری است که به دلیل مصرف بیش از حد آب و زمانی که میزان آب دریافتی از دفع آب از کلیه بیشتر شود، رخ می دهد. در نتیجه، غلظت سدیم در خون رقیق شده و هیپوناترمی ایجاد می شود

قیمت نمک خوراکی

علت اصلی هیپوناترمی چیست؟

هیپوناترمی کاهش غلظت سدیم سرم کمتر از mEq/L 136 (<136 mmol/L) است که در اثر آب بیش از حد نسبت به املاح ایجاد می شود. علل شایع عبارتند از مصرف دیورتیک، اسهال، نارسایی قلبی، بیماری کبد، بیماری کلیوی، و سندرم ترشح نامناسب هورمون ضد دیورتیک (SIADH).

وقتی هیپوناترمی دارید چه اتفاقی می افتد؟

هیپوناترمی وضعیتی است که با سطوح پایین سدیم در خون مشخص می شود. علائم آن مشابه علائم ناشی از کم آبی است. در موارد شدید، مغز ممکن است متورم شود که می تواند منجر به سردرد، تشنج، کما و حتی مرگ شود .

چگونه هیپوناترمی را رفع می کنید؟

1. مایعات داخل وریدی پزشک شما ممکن است محلول سدیم IV را برای افزایش آهسته سطح سدیم در خون شما توصیه کند. 

2.داروها ممکن است برای کنترل علائم و نشانه های هیپوناترمی مانند سردرد، حالت تهوع و تشنج از داروها استفاده کنید.

قیمت نمک دریایی فله ای

آیا خوردن نمک به هیپوناترمی کمک می کند؟

در بیماران مسن با رژیم غذایی ضعیف از نظر پروتئین و سدیم، هیپوناترمی ممکن است با دریافت کم املاح بدتر شود. نیاز کلیه به دفع املاح به دفع آب کمک می کند. افزایش پروتئین و نمک در رژیم غذایی می تواند به بهبود دفع آب کمک کند.

آیا هیپوناترمی می تواند باعث مرگ شود؟

علائم و نشانه های هیپوناترمی می تواند شامل تغییر شخصیت، بی حالی و سردرگمی باشد. هیپوناترمی شدید می تواند باعث تشنج، کما و حتی مرگ شود.

بهبودی از هیپوناترمی چقدر طول می کشد؟

اگر هیپوناترمی شدید دارید، ممکن است نیاز باشد که سدیم با مایعات داخل وریدی (IV) جایگزین شود. 7 مایع IV حاوی آب، سدیم و سایر الکترولیت های کلیدی خواهد بود. تیم پزشکی بسته به شدت وضعیت شما، سطح سدیم را در طی چند ساعت یا چند روز بازیابی می کند.

اگر هیپوناترمی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

پیامدهای پزشکی هیپوناترمی همانطور که در بالا ذکر شد، هیپوناترمی شدید حاد، در صورت عدم درمان، باعث ادم مغزی می شود که می تواند منجر به کما، آسیب عصبی غیرقابل برگشت و حتی مرگ شود. در مقابل، هیپوناترمی مزمن خفیف اغلب بدون علامت است.

قیمت نمک شیلاتی
 
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *