مقالات

نمک چگونه ساخته می شود؟

نمک چگونه ساخته می شود؟
نمک چگونه ساخته می شود؟

نمک چگونه ساخته می شود؟

تولید نمک یکی از قدیمی ترین روش های شیمیایی است که توسط انسان انجام می شود. اگرچه نمک به طور طبیعی هنگام تبخیر آب دریا تولید می‌شود، اما این فرآیند به راحتی می‌تواند برای تولید بازده بالاتر تولید شود. مقداری نمک هنوز با استفاده از روش‌های قدیمی تولید می‌شود، اما روش‌های جدید، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تری ایجاد شده است. بسته به منبع نمک و تکنیک استفاده شده برای ایجاد آن، محصول نهایی طعم و بافت متفاوتی خواهد داشت.

 

 

امروزه سه روش اصلی برای به دست آوردن نمک وجود دارد:1. تبخیر از آب دریا2. استخراج نمک از زمین3. آب نمک . اکثر نمک های خوراکی معمولی محصولی از  نمک هستند، در حالی که نمک های تخصصی یا لذیذ هنوز از طریق تبخیر آب دریا تولید می شوند.

بزرگترین تولیدکننده نمک در جهان کدام کشور است؟

نمک های مورد استفاده برای مصارف صنعتی از طریق معادن به دست می آیند. چین بزرگترین تولید کننده است و پس از آن ایالات متحده قرار دارد. از 220 میلیون تن نمک، تنها 6 درصد آن برای مصرف انسان استفاده می شود. نمک دریا نمک حدود 3.5 درصد از اقیانوس های جهان را تشکیل می دهد. به طور طبیعی زمانی تولید می‌شود که حوض‌ها و خلیج‌های کم‌عمق در زیر نور خورشید خشک می‌شوند و باد و کریستال‌های بزرگ نمک در جایی که آب شور زمانی بوده باقی می‌مانند.

سه روش اصلی برای به دست آوردن نمک وجود دارد

1.روش اول :تبخیر از آب دریا

هنگام تولید نمک دریا در مقیاس صنعتی، آب دریا در “حوضچه های متمرکز” بزرگ قرار می گیرد تا امکان تبخیر موثر از خورشید و باد فراهم شود. تولید نمک دریا فقط در مناطقی با بارندگی کم امکان پذیر است تا زمان کافی برای تبخیر سپری شود. به همین دلیل، نمک دریا اغلب در آب و هوای خشک مانند مدیترانه و استرالیا تولید می شود.

قیمت نمک خوراکی

نمک دریا نیز در مقیاس بسیار کوچکتر و با تکنیک های قدیمی و ماهرانه تولید می شود. Fleur de sel نمونه ای از نمک های صنعتی است که هنوز هم تا به امروز با روش های قدیمی تولید می شود. این نمک سبک و پوسته پوسته در حوضچه های کوچک در فرانسه تولید می شود و فقط در ماه های تابستان از می تا سپتامبر ساخته می شود.

2.استخراج نمک از زمین

سنگ نمک

سنگ نمک (همچنین به عنوان هالیت شناخته می‌شود) در لایه‌های سنگی سطح زمین وجود دارد و می‌توان آن را از طریق استخراج در عمق شفت استخراج کرد. این ذخایر بزرگ نمک حاصل آبراه های زیرزمینی باستانی است که مدت هاست خشک شده اند. سنگ نمک از طریق دینامیت استخراج می شود، شبیه به استخراج هر ماده معدنی دیگری. هنگامی که به سطح زمین آورده می شود، خرد شده و برای مصارف صنعتی و غیر غذایی استفاده می شود. این نوع نمک حاوی بسیاری از مواد معدنی و ناخالصی های دیگر است.

قیمت نمک دریایی فله ای

3.آب نمک

در حالی که اقیانوس یک آب نمک طبیعی است، استخراج هیدرولیک (یا استخراج محلول) نمک شامل پمپاژ آب در زیر سطح زمین برای حل کردن رسوبات نمک و ایجاد نمک نمک است. سپس این آب نمک به سطح پمپ می شود و برای ایجاد نمک تبخیر می شود. آب نمک ممکن است قبل از تبخیر برای کاهش محتوای معدنی تصفیه شود و یک کریستال کلرید سدیم تقریباً خالص تولید شود. این روش ارزان است، بازده بالایی دارد و نمک بسیار تمیزی تولید می کند. بیشتر نمک خوراکی با این روش تولید می شود

نمک چگونه ساخته می شود؟

نمک چگونه ساخته می شود؟

قیمت نمک شیلاتی
 
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *