وبلاگ

نمک درمانی یا هالوتراپی چیست؟

هالوتراپی چیست؟

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_single_image image=”4503″ img_size=”full” alignment=”center” parallax_scroll=”no”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text text_larger=”no”]

نمک درمانی یاهالوتراپی چیست و چگونه می تواند کمک کند ؟

هالوتراپی یا نمک درمانی شامل تنفس در هوا با ذرات ریز نمک برای بهبود تنفس شما  انجام می شود. هالوتراپی یک درمان جایگزین برای مشکلات ریوی مانند آسم، برونشیت و سرفه در نظر گرفته می شود. هالوتراپی اغلب در اتاق های نمک آبگرم انجام می شود.این درمان همچنین می تواند به آرامش شما کمک کند و ممکن است به ترمیم پوست و آلرژی کمک کند.

فروش عمده نمک دریا

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

تاریخچه هالوتراپی یا نمک درمانی

هالوتراپی از از واژه یونانی “halos” که به‌معنای نمک است، گرفته شده است؛ریشه‌های نمک‌درمانی یا هالوتراپی به دوران قرون وسطی برمی‌گردد، اگرچه محققان در سال‌های اخیر به مطالعه مزایای  آن پرداخته‌اند.در قرن دوازدهم، بازدید از غارهای نمکی به دلایل درمانی یاغار درمانی، در اروپای شرقی رایج بود.هالوتراپی که به عنوان نمک درمانی خشک نیز شناخته می شود، شروع مدرن خود را در اوایل دهه 1800 آغاز کرد، زمانی که یک پزشک اروپای شرقی دریافت که افرادی که در معادن نمک کار می کنند به ندرت مشکلات تنفسی دارند (برخلاف سایر معدنچیان) و پوست آنها اغلب جوان تر به نظر می رسد..تحقیقات نشان داد که هوای نمکی که معدنچیان تنفس می‌کنند به حفظ ریه‌های آن‌ها از عفونت و آلرژی کمک می‌کند. پس از این کشف، دکتر Feliks Boczkowski اولین آبگرم مدرن بهداشتی نمک را در یک معدن نمک در لهستان در سال 1839 راه اندازی کرد. بیش از 100 سال بعد، معادن نمک در اروپا به عنوان پناهگاه بمب در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت. در این مدت یک پزشک آلمانی به نام دکتر K.H. اسپاناژل، دریافت که افرادی که در غارها می مانند، به نظر می رسد که بهبودی در بیماری های تنفسی را تجربه می کنند. این مشاهدات او را برانگیخت تا با ایجاد مراکز بستری در معادن نمک، این پدیده را بیشتر مطالعه کند.  با گذشت زمان، معادن یا غارهای نمک اروپای شرقی به مقاصد گردشگری محبوب تبدیل شدند. مردم از سرتاسر جهان برای استنشاق هوای شور و رفع مشکلات ریوی خود به این شهر مراجعه کردند. .انواع هالوتراپی نمک درمانی معمولاً در اتاق های نمک انجام می شود که می تواند فعال یا غیرفعال باشد.

اتاق نمک فعال

 این اتاق دارای دستگاهی به نام هالوژنراتور است که نمک به آن اضافه می شود. این تجهیزات نمک را به ذرات ریز تجزیه می کنند که در اتاق به گردش در می آیند

 اتاق نمک منفعل

این نوع اتاق ها دستگاهی برای تجزیه نمک ندارند. در عوض، اتاق با انواع مختلف نمک مانند نمک هیمالیا پر شده است. شبیه یک غار نمکی با دما و رطوبت کنترل شده است.

غلظت نمک در اتاق‌های نمک غیرفعال کمتر از اتاق‌های نمک فعال است.

 مزایای  هالوتراپی

تحقیقات انجام شده نشان داده اند که هالوتراپی می تواند برای بیماری های تنفسی، مشکلات پوستی و آلرژی ها مفید باشد.  چراکه نمک یک ماده طبیعی و بی خطر است.تحقیقات نشان داده است که به دلیل این خواص ، ضد التهاب، تقویت کننده سیستم ایمنی ،ضد حساسیت ، هالوتراپی را می توان به عنوان بخشی از درمان در موارد زیر استفاده کرد:

 • عفونت ریه، عفونت گلو ، بیماری انسدادی مزمن ریه
 • مشکلات تنفسی مرتبط با سیگار ،آلرژی های تنفسی، آسم ،برونشیت
 • سرماخوردگی یا سرفه ،سینوزیت
 • هالوتراپی همچنین می تواند برای درمان مشکلات تنفسی ناشی از COVID-19، بهبود تنفس و میزان اکسیژن در خون شما استفاده شود.البته هنوز از لحاظ علمی تائید نشده است.
 • هالوتراپی و پوست
 • ذرات ریز نمک مورد استفاده در هالوتراپی همچنین می توانند به ترمیم سلول های پوست شما کمک کرده و از پوست شما در برابر پیری و عفونت محافظت کنند.

 از این روش درمانی می توان برای درمان موارد زیر استفاده کرد

 • آکنه و آلرژی های پوستی
 • راش، اگزما ،پسوریازیس
 • عفونت قارچی مانند اونیکومیکوزیس
 • چین و چروک و علائم پیری پوست

عوارض جانبی هالوتراپی

 ممکن است سرفه و ترشح مخاط بیشتری داشته باشید زیرا مجاری بینی شما در حال پاک شدن است. به ندرت ممکن است متوجه تحریک پوست یا ورم ملتحمه یا چشم صورتی شوید.

 در صورت داشتن موارد زیر از هالوتراپی خودداری کنید:

 1. پرکاری تیروئید فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 2. بیماری سل، مشکلات قلبی، نارسایی تنفسی
 3. اختلالات خونی مانند کم خونی، هموفیلی یا لخته شدن خون
 4. بیماری های عفونی ،تب، زخم های باز

قبل از درمان حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

نمک جاده

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.