مقالات

12حقیقت شگفت انگیز درباره نمک

12حقیقت شگفت انگیز درباره نمک

12حقیقت شگفت انگیز درباره نمک

حقایق جالب در مورد نمک چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به سوال  12 حقیقت شگفت انگیز درباره نمک پاسخ دهیم.نمک (کلرید سدیم) تنها خانواده از سنگ هایی است که به طور منظم توسط مردم خورده می شود. مخلوط کردن نمک با آب گل های شاخه بریده در گلدان به عمر طولانی تری ازگل ها کمک می کند. بدن ما به ازای هر 40 کیلو وزن به حدود 100 گرم نمک نیاز دارد. سدیم در عملکرد همه سیگنال‌های درون سلولی و همچنین ورودی و خروجی مغز نقش کلیدی دارد. عرق در هر لیتر بین 2.25 تا 3.4 گرم نمک دارد. … لاک پشت های دریایی برای خلاص شدن از شر نمک اضافی بدنشان گریه می کنند در ادامه به موارد بیشتری از شگفت انگیز بودن نمک اشاره میکنیم.

حقایقی در مورد نمک از دوران قدیم

1. نمک در روم باستان به قدری ارزشمند بود که گاهی سربازان را با آن دستمزد می گرفتند. در واقع، کلمه “حقوق” از کلمه لاتین sal به معنای نمک گرفته شده است. وقتی سربازی کار بدی انجام می‌داد، ممکن است چک حقوقش قطع شود، به این ترتیب است که عبارت «به نمکش نمی‌ارزد».

قیمت نمک خوراکی

2. از نظر تاریخی، ارزش نمک ناشی از توانایی آن در حفظ مواد غذایی است. ونیز، در ایتالیا، ممکن است در حال حاضر به دلیل کانال‌هایش معروف باشد، اما واردات نمک باعث رشد آن به عنوان یک قدرت تجاری با نفوذ در پایان قرن سیزدهم شد.

3. نمک نیز ارزش نمادین زیادی پیدا کرد. دلیلی وجود دارد که بارها در کتاب مقدس به آن اشاره شده است («نمک زمین»، «ستون نمک»، «پیمان نمک»). خواص نگهدارنده آن، آن را به استعاره مناسبی برای ماندگاری و باورپذیری تبدیل کرده است.

4. بیشتر مردم در مورد خطرات سلامتی مرتبط با سدیم می‌دانند، اما گفتن آن آسان‌تر از کاهش مصرف است. طبق گزارش سازمان استاندارد و ایمنی غذا هند (FSSAI)، یک هندی به طور متوسط ​​حدود 10 گرم نمک در روز مصرف می کند که دو برابر مقدار توصیه شده است. از آنجایی که طعم نمک اکتسابی است، کاهش مصرف آن را می توان از سنین پایین انجام داد.

5. حتی سیب زمینی سرخ کرده لزوماً بزرگ ترین مقصر نیستند. یک مطالعه در سال 2012 که سطوح سدیم غذاهای فست فود را از کشورهای مختلف مورد بررسی قرار داد، نشان داد که پیتزا و همبرگر نسبت به سیب زمینی سرخ کرده سدیم بیشتری دارند، زیرا در اندازه های بزرگتر عرضه می شوند.

6. نمک اضافی ممکن است در کمین وعده های غذایی شما باشد، حتی اگر خیلی مراقب باشید. عادات غذایی سالم تری را ایجاد کنید: از پاشیدن نمک روی سالاد، میوه ها یا ماست خودداری کنید. چاشنی هایی مانند سس سالاد، خیارشور، پاپاد و سس گوجه فرنگی حاوی مقدار زیادی سدیم هستند.

قیمت نمک دریایی فله ای

7. نمک دریا ممکن است سالم تر از نمک خوراکی به نظر برسد، اما هر دو تقریباً دارای نسبت یکسانی سدیم هستند – حدود 40 درصد. اگر به دنبال طعم دهنده های بدون سدیم هستید، سیر، فلفل، پونه کوهی، مریم گلی، رزماری و سایر ادویه ها یا گیاهان را امتحان کنید.

8. بر اساس بررسی 185 مطالعه در سال 2017، حتی اگر پرفشاری خون ندارید، همچنان ایده خوبی است که برای کاهش فشار خون، مصرف نمک خود را کاهش دهید.

9. مخصوصاً برای افراد مسن تر، دست سنگین با نمکدان نیز ممکن است به سر شما آسیب برساند. مطالعه‌ای که در مجله آمریکایی سلامت عمومی منتشر شد، شامل 975 فرد 60 تا 80 ساله مبتلا به فشار خون بالا، نشان داد که کاهش سدیم در رژیم غذایی آنها با کاهش خطر سردرد مرتبط است.

10. با این حال، همه ما حداقل به مقداری نمک نیاز داریم. انتقال مواد مغذی و اکسیژن را تسهیل می کند، به اعصاب اجازه می دهد پیام ها را منتقل کنند و به عضلات ما کمک می کند تا کار کنند. بدن یک بزرگسال متوسط ​​حاوی حدود 250 گرم سدیم است که معادل حدود سه یا چهار تکان دهنده نمک است.

11. تلاش برای ترویج مصرف نمک یددار در هند در دهه 1960 آغاز شد. در اواسط دهه 80، نمک به یک ابزار اصلی در مبارزه با گواتر، یک اختلال تیروئید ناشی از کمبود ید تبدیل شد. در سال 2013، برنامه ملی کنترل اختلالات کمبود ید تخمین زد که بیش از 200 میلیون هندی هنوز در معرض خطر اختلالات کمبود ید هستند.

12. دریای مرده، تقریبا 10 برابر شورتر از آب دریا، تنها پنجمین آب شور روی زمین است. حوضچه دون خوان، گودال 10 سانتی متری در قطب جنوب، نمک ترین است. سطح شوری بیش از 40 درصد تضمین می کند که آب آن به ندرت یخ می زند!

قیمت نمک شیلاتی
 
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *