وبلاگ

کاربردنمک در فرآوری زیتون

کاربرد نمک در فرآوری زیتون

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_single_image image=”4458″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_shadow” parallax_scroll=”no”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_column_text text_larger=”no”]

کاربرد نمک در فرآوری زیتون

نمک یا کلرید سدیم در صنایع غذایی به عنوان نگهدارنده، طعم دهنده، فاکتور مهم برای حفظ رنگ، بافت و تنظیم تخمیر با توقف رشد باکتری ها، مخمرها و کپک ها استفاده می شود. نمک نقش اثرگذار در فرآوری زیتون دارد چراکه علاوه براینکه طعم و خواص زیتون را حفظ میکند در ماندگاری بیشتر آن تاثیرگذاراست.

فروش نمک دریایی

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

مراحل فرآوری زیتون

تیره‌ترین و چاق‌ترین زیتون‌ها را انتخاب کنید که بدون لک هستند. پس از انتخاب خود، می‌توانید رنگ‌های سبزتر را از رنگ‌های سیاه جدا کنید. این به این دلیل است که سبزه ها کمتر بالغ هستند و کمی بیشتر برای آب نمک نیاز دارند و تلخی خود را از دست می دهند. آن‌ها را خوب بشویید و زیتون‌های آسیب‌دیده‌ای را که  شروع به پوسیدگی می کنند، آن ها را بیرون بیاورید. همین امر در مورد زیتون های خشک و چروکیده نیز صدق می کند. شما تا حد امکان از ریتون چاق و بدون آسیب استفاده کنید.

می توانید انتخاب کنید که زیتون های خود را برش دهید یا آنها را کامل بگذارید. بریدن هر زیتون باعث می شود آب و نمک سریعتر به داخل آن نفوذ کند و تلخی آن را از بین ببرد. اگر آنها را کامل رها کنید، باید مدت طولانی تری در آب نمک بنشینند. برای بریدن زیتون‌ها، از یک چاقوی تیز برای بریدن زیتون‌ها استفاده کنید. از طرف دیگر، می‌توانید زیتون‌هایتان را با یک جسم سنگین مانند نرم‌کننده گوشت یا یک سنگ صاف با دقت «له کنید». آنها را آنقدر له کنید که فقط پوستش بشکند اما زیتون کاملا صاف نشود. حالا به مدت 2 تا 3 روز آنها را در آب معمولی خیسانده و هر روز آب آن را عوض کنید. زیتون ها را کاملاً در آب غوطه ور نگه دارید (از یک بشقاب یا وزنه برای نگه داشتن آنها در زیر آب استفاده کنید). بعد از خیساندن در آب، نوبت به خیس کردن زیتون در آب نمک می رسد. می توانید با استفاده از نسبت 1 قسمت نمک به 10 قسمت آب یک محلول آب نمک ساده درست کنید. از نمک فرآوری نشده مانند سنگ نمک یا نمک دریا استفاده کنید. روی زیتون ها را با آب نمک در یک سطل، شیشه یا ظرف درب دار بپوشانید. مطمئن شوید که زیتون ها دوباره کاملاً در آب فرو رفته اند. درب شیشه یا ظرف را آزادانه ببندید. ممکن است لازم باشد در هفته اول هر دو روز یکبار آن را باز کنید تا مقداری از گازها آزاد شود. همچنین می توان از قفل هوا استفاده کرد. اگر زیتون های خود را شکافته یا له کرده اید، ممکن است بسته به ذائقه فقط به مدت 1 تا 2 ماه در آب نمک بمانند. اگر آنها را کامل رها کرده باشید، می توانند به مدت 6 ماه یا بیشتر در آب نمک بنشینند. تغییر آب نمک زیتون زیتون ها را هر هفته چک کنید تا ببینید آیا آب نمک نیاز به تغییر دارد یا خیر. اینکه هر چند وقت یکبار آب نمک را عوض کنید بستگی به محیط دارد و اینکه می خواهید چقدر سریع آماده شود. اگر زیتون در زیر آب بماند و هیچ نشانه ای از کپک وجود نداشته باشد، نیازی به تعویض آب نمک نیست. اگر کپک در حال رشد است، به سادگی آب نمک را بیرون بیاورید، زیتون ها را بشویید و آب نمک تازه درست کنید. تعویض هفتگی آب نمک تلخی را سریعتر از بین می برد. بعد از یک ماه یا بیشتر زیتون خود را میل کنید. اگر هنوز خیلی تلخ هستند، به خیس کردن آنها ادامه دهید تا زمانی که تلخی از بین رود. اگر خیلی شور هستند . پس از از بین رفتن تلخی، آب نمک را بیرون بیاورید و سطل را با آب تازه پر کنید. زیتون های خود را یک یا دو روز در آب تازه خیس کنید. این به حذف مقداری نمک کمک می کند. اکنون زمان آن است که زیتون های خود را در شیشه های استریل شده قرار دهید. از آنجایی که زیتون های تهیه شده به این روش کاملاً شور خواهند بود، در آخر آنها را در آب نمک سرکه قرار می دهم. ( از سرکه سیب خانگی استفاده  کنید). این کار مقداری از نمک اضافی را از بین می برد و طعم آن را مناسب می سازد. هر طعم دهنده دیگری که دوست دارید، مانند لیمو، لیموترش، سیر، پونه کوهی، رزماری، فلفل را نیز اضافه کنید. آب نمک سرکه به نسبت 3 قسمت نمک، 10 قسمت سرکه، 40 قسمت آب است. به عنوان مثال، 30 گرم نمک، 100 گرم سرکه و 400 گرم آب حدود نیم لیتر سرکه/نمک آب نمک می سازد. روی زیتون ها را با نمک سرکه و طعم دهنده ها بپوشانید.

نمک جاده

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.