وبلاگ

تاثیر نمک بر تیروئید کم کار و پرکار

تاثیر نمک بر تیروئید

[vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_row_inner][vc_column_inner][vc_single_image image=”4468″ img_size=”full” alignment=”center” parallax_scroll=”no”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text text_larger=”no”]

تاثیر نمک بر تیروئید

 پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید معمولاً با تغییر فشار خون (BP) همراه است. محدودیت سدیم در رژیم غذایی باعث کاهش فشار خون در برخی افراد می شود. همچنین به خوبی شناخته شده است که هورمون‌هایی غیر از تیروئید بر فشار خون تأثیر می‌گذارند. در ادام ه با ما همرا شوید تا مکانیزم اثر نمک را بر کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید بررسی کنیم.

فروش نمک دریا فله ای

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

مکانیزم اثر نمک بر هورمون تیروئید

پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید معمولاً با تغییر فشار خون (BP) همراه است. محدودیت سدیم در رژیم غذایی باعث کاهش فشار خون در برخی افراد می شود. همچنین به خوبی شناخته شده است که هورمون‌هایی غیر از تیروئید بر فشار خون تأثیر می‌گذارند. مطالعه حاضر به منظور بررسی تأثیر رژیم غذایی کم سدیم بر فشار خون در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید در طول درمان طراحی شد. بروز BP حساس به نمک یا غیر حساس به نمک با سطوح هورمونی (فعالیت رنین پلاسما، آلدوسترون، پپتید ناتریورتیک دهلیزی، و آرژنین وازوپرسین) مقایسه شد. بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید (75 نفر) قبل از شروع درمان، 2 هفته پس از درمان و پس از رسیدن به حالت یوتیروئید مورد بررسی قرار گرفتند. بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید (31 نفر) قبل از درمان و در حالت یوتیروئید مورد مطالعه قرار گرفتند. مقادیر کنترل از 37 فرد سالم به دست آمد. فشار خون، تغییرات حجم پلاسما، آلدوسترون سرم، پپتید ناتریورتیک دهلیزی، سطوح وازوپرسین و فعالیت رنین پلاسما در همه افراد مورد بررسی پس از استفاده از رژیم غذایی طبیعی سدیم و پس از 3 روز در رژیم غذایی کم سدیم اندازه‌گیری شد. افزایش فشار خون سیستولیک در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید مشاهده شد. میانگین فشار خون شریانی تنها در بیماران کم کاری تیروئید درمان نشده بالاتر بود. شیوع بالای BP حساس به نمک تنها در بیماران کم‌کاری تیروئید درمان نشده مشاهده شد. همچنین در بیماران کم کاری تیروئید، استفاده از رژیم غذایی کم سدیم منجر به افزایش کمتری در فعالیت رنین پلاسما در افراد مبتلا به BP حساس به نمک نسبت به افراد با BP مقاوم به نمک شد. بنابراین مکانیسم های مختلفی مسئول افزایش فشار خون در بیماران مبتلا به پرکاری یا کم کاری تیروئید هستند.

مطالب دیگر مرتبط با درمان بوسیله نمک دریا

نمک جاده

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *